Trending

ECS T10 Dresden 2021: Full schedule, squads, match timings and live-streaming details

The much anticipated European Cricket Series (ECS) is set to return to action in Dresden Germany.

BSC Rehberge 1945, FC Viktoria 89, Fuchse Berlin Lions, RC Dresden, SG Einheit Halle, Berlin CC, Berlin International Cricket Academy, Britannia CC, USC Magdeburg and USG Chemnitz are the 10 teams that will be participating in ECS T10 Dresden 2021.

The ECS T10 Dresden 2021 is scheduled to commence on 16th August with matches to be played almost every day (with a gap on 23rd) and will continue till 28th August.

Each day, four matches will be played with a specific set of teams playing two matches on the same day.

Also Read:- OVI vs LNS Dream11 Today Match Prediction – The Hundred Men – Live Score Team News Top Picks, 14 August 2021

ECS T10 Dresden 2021: Full schedule & match timings (All timings in IST)

August 16, 2021

RC Dresden vs Fuchse Berlin Lions, 12:30 PM

RC Dresden vs Fuchse Berlin Lions, 2:30 PM

SG Einheit Halle vs BSC Rehberge 1945, 4:30 PM

SG Einheit Halle vs BSC Rehberge 1945, 6:30 PM

August 17. 2021

Fuchse Berlin Lions vs SG Einheit Halle, 12:30 PM

Fuchse Berlin Lions vs SG Einheit Halle, 2:30 PM

BSC Rehberge 1945 vs FC Viktoria 89, 4:30 PM

BSC Rehberge 1945 vs FC Viktoria 89, 6:30 PM

August 18, 2021

FC Viktoria 89 vs Fuchse Berlin Lions, 12:30 PM

FC Viktoria 89 vs Fuchse Berlin Lions, 2:30 PM

RC Dresden vs SG Einheit Halle, 4:30 PM

RC Dresden vs SG Einheit Halle, 6:30 PM

August 19, 2021

RC Dresden vs FC Viktoria 89, 12:30 PM

RC Dresden vs FC Viktoria 89, 2:30 PM

Fuchse Berlin Lions vs BSC Rehberge 1945, 4:30 PM

Fuchse Berlin Lions vs BSC Rehberge 1945, 4:30 PM

August 20, 2021

SG Einheit Halle vs FC Viktoria 89, 12:30 PM

SG Einheit Halle vs FC Viktoria 89, 2:30 PM

RC Dresden vs BSC Rehberge 1945, 4:30 PM

RC Dresden vs BSC Rehberge 1945, 6:30 PM

August 21, 2021

Britannia CC vs USG Chemnitz, 12:30 PM

Britannia CC vs USG Chemnitz, 2:30 PM

Berlin CC vs Berlin International Cricket Academy, 4:30 PM

Berlin CC vs Berlin International Cricket Academy, 6:30 PM

August 23, 2021

USC Magdeburg vs Berlin International Cricket Academy, 12:30 PM

USC Magdeburg vs Berlin International Cricket Academy, 2:30 PM

Berlin CC vs Britannia CC, 4:30 PM

Berlin CC vs Britannia CC, 6:30 PM

August 24, 2021

USC Chemnitz vs Berlin CC, 12:30

USC Chemnitz vs Berlin CC, 2:30

USC Magdeburg vs Britannia CC, 4:30 PM

USC Magdeburg vs Britannia CC, 6:30 PM

August 25, 2021

Britannia CC vs Berlin International Cricket Academy, 12:30 PM

Britannia CC vs Berlin International Cricket Academy, 2:30 PM

USC Magdeburg vs USC Chemnitz, 4:30 PM

USC Magdeburg vs USC Chemnitz, 6:30 PM

August 26, 2021

USC Chemnitz vs Berlin International Cricket Academy, 12:30

USC Chemnitz vs Berlin International Cricket Academy, 2:30

Berlin CC vs USC Magdeburg, 4:30 PM

Berlin CC vs USC Magdeburg, 6:30 PM

ECS T10 Dresden 2021: Live streaming details

ECS T10 Malmo 2021 will be streamed on Fancode for fans residing in India

Also Read:- AF vs MAL Dream11 Prediction Today – FanCode ECS T10 Malmo Semifinal 2 – Live Score Team News Top Picks, 14 August 2021

ECS T10 Dresden 2021: Squads

RC Dresden – Almas Tariq, Ijaz Ahmed, Hammad Ali, Belal Zadran, Arun Harkanchi, Bilal Sheikh, Harisha Sreekantaiah, Kapil Chandnani, Norullah Salarzai, Nilakantha Sahoo, Mustafa Khan Yousefzai, Hossain Mobarak, Gulzar Rasool, Azam Ali Rajput, Amrit Pal,Rahul Grover, Waris Taghr, Surendra Prasad, Sandeep Kamboj, Vikas Manjunatha, Shahrukh Khan, Roman Sahar, Sachin Kumar, Shanku Bhowmick, Vivek Nandkumar.

Britannia CC – Arjun Reddy, Kash Mahmood, Gurpreet Singh, Faisal Qasim, Himanshu Himansh, Kumar Shouradhya, Athul Sundaresan, Gaurav Lohia, Janpreet Singh, Sagar Kataria, Richard O’Grady, Sanish Goyal, Sourabh Krishnatrey, Rohit Singh, MD Nizamul Islam,Waleed Ahmed, Vishal Panjwani, Waqas Virk.

USG Chemnitz – Abdul Andar, Pavan Kumar Kota, Gopinath Manoharan, Ashu Loyalka, Rajesh Nagaraja, Karthik Manga, Deep Prakash, Arul Rubesh, Akash Chougale, Anand Vishwam, Abhishek Sahni, Adith Narayanan, Ananthu Ajikumar, GN Khan, Momand Ebadullah, Saeedullah Amarkheal, Rohit Babbar, Sahith Reddy Kusukuntla,Samad Stanikzai, Varun Soraganvi, Suhas Bhat, Tharun Ega, Sandeep Shivalingegowda, Tharun Gopi, Sibaji Roy.

BSC Rehberge 1945 – Ajitabh Malviya, Luqman Jafer, Sadiq Sabah, Nadjibullah Yasser, Mansoor Khan, Nadeem Hassan, Sajid Liaqat, Ronson Muliyil, Nooruddin Mujadady, Masood Hasan, Javed Rana, Farid Shah, Saeed Sahil, Salman Azhar, Imran Chaudhry, Asim Rehman, Ali Butt, Bashar Khan,Sohail Mia, Shahnawaz Ahmad, Yousaf Khan.

SG Einheit Halle – Abas Talib, Faridullah Utmanzai, Abdullah Daulatzai, Matiullah Molakkel, Rameez hafeez, Rokhan Ahmadzai, Rafi Khan, Raviteja Jembugumpula, Naeem Shinware, Zaker Ahmadi, Usmani Bilal, Jeswanth Bora, Hamza Shaikh, Chandan Manjunath, Ehsanullah Sharifi, Ismail Molakkel.

FC Viktoria 89 – Akhil Garje, Usman Hadi, Tanvir Butt, Sonam Ravi, Munir Hussain, Raza Amar, Juno Varghese, Ehsan Latif, Arjun Nagathankandy, Andi Miirza, Bilal Hussain, Harsha Gopireddy, Harsha Busireddy, Asad Hussain, Manu Thomas, Rohit Unnithan, Tojo Thomas, Waleed Aslam,Zahid Mahmood, Zeeshan Sahi, Zamir Haider.

Fuchse Berlin Lions – AB Gazizadeh, Lukshan Perera, Ganidu Arumadura, Imran Muhammad, Neel Ranasinghe, Tharanga Loku Liyana, Sudesh Wickramasekara, Stefane Siriwardana, Prabath Wijayawickrama, Praveen Nattramilarasu, Shamal Hydari, Nouman Stanikzai, Indika Gunasekara, Duleep Kodithuwakku, Chamila Bandara, Akila Rajapakshe, Dinesh Loronsu Hewa, Derek Seto,Vinny Muruhesapillai, Tiron De Alwis.

Berlin International Cricket Academy – Abhi Panchal, Arun Kumar, Anilchandra Kavi, Abhilash Bharadwaj Shankar, Akhil Javvaji, Ankur Dubey, Chandu Nagasai, Amar Shankarappa, Ketan Shetty, Dhanunjay Mitta, Mitul Patel, Raghu Chaliganti, Prashanth Goli, Ravi Kumar Mullapudi, Mukil Vannan, Gurwinder Singh, Chanti Pasupuleti Subbarao, Anvesh Narisetty, Ravi Vanukuri, Sandan Chintanippu, Sudhanva Manjunath, Vasu Dev Mukku, Tarak Ram, Shiva Akkineni, Sagar Jariwala, Sampad Hota, Sriteja Somepalli, Vaibhav Patil.

USC Magdeburg – Farhad Billimoria, Krishna Budireddy, Raj Kumar, Sahil Sethi, Sreekanth Kunchapu, Taimoor Khalid, SaiVivek Jeevangekar, Rakesh Jogi, Maqsood Mohammed, Girish Tangirala, Hari Patel, Rahul Movva, Ranadheer Podishetti, Shafiq Gulzai, Veer Akula, Vinod Reddy Budati.

Berlin CC – Aarij Qureshi, Awais Zafar, Gaurav Kaduskar, Karan Singh, Mani CS, Manish Tiwari, Ivan Doubell, Nagapratap Mahanandhi, Makarand Parab, Imran Bukhari, Ata Ahmad, Alex Smith, Abhilash Anantharam, Asad Baig, Anas Sherwani, Nick Kraiger, Reuben Davies, Rohit Grover,Sahil Lal, Saddam Gill, Vimal Marripeddi.

Also Read:- BES vs RIZ Dream11 Football Prediction for Besiktas vs Caykur Rizespor – Turkish Premier League, Team News Injury Report Top Picks, 13 August 2021

Related Articles

Back to top button